Episodi i pestë ( 5 )

E drejta e grave në kërkimin e dijes

Grave u kërkohet e drejta e tyre në kërkimin e dijes:

 Në dy Sahihet (të saktat e Buhariut e Muslimit) është një kapitull me hadithin: “ A të caktohet për gratë një ditë që të marrin dije?!

Transmetohet nga Ebu Seid el-Khudrij (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) i cili ka thënë: “I erdhi një grua të Dërguarit të Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) dhe i tha: “O i Dërguari i Allahut! U ngritën burrat me mësimet e tua, prandaj caktoje nga ana jote për ne një ditë në mënyrë që të mblidhemi në të që të na mësosh nga ajo që të ka mësuar Allahu.” I tha:«اجتمعن» - «Mblidhuni» dhe u erdhi atyre dhe i mësoi ato nga ajo që i kishte mësuar Allahu.” E në një transmetim tjetër thotë: “na e kaluan neve burrat”. Kështu ka qenë i Dërguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) i gatshëm për dëgjimin e tyre në mirësi, dhe i veçoi ato në mësimdhënie.

Imami mund t’i këshillojë gratë dhe t’i mësojë ato:

Nga Ibn Xhurejxh e ky nga Ata’i e ky nga Xhabir ibn Abdullah transmetohet se ka thënë: “ U ngrit e u fal një ditë Bajrami i Dërguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të), dhe filloi me faljen e namazit pastaj mbajti Hytben (predikimin), e pasi e kreu zbriti (nga mimberi –vendi i predikimit) i erdhën një grup grashë që të këshillohen, e ai ishte i mbështetur në krahun e Bilalit, ndërsa Bilali e kishte shtrirë veshjen e tij që gratë të hidhnin mbi të sadakanë (lëmoshën) e tyre.” E në një transmetim të Ibn Abasit: “E Ai mendonte se nuk do dëgjohej nga gratë prandaj i këshilloi ato dhe i urdhëroi që të jepnin sadaka (lëmoshë).”

Ndërsa Ibn Xhurejxhi i thotë Ata’së: “ A e konsideron detyrë ndaj Imamit këtë që ato të këshillohen?!” tha: “Ajo është detyrë për ta, e ata nuk kanë përse të mos e bëjnë!”

 

Kështu që gratë janë të një gjaku (përgjegjësie) me burrat në obligime, prandaj është detyrë mësimi i tyre. Ato i pat mësuar i Dërguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të), dhe ua miratoi atyre të kërkuarit e dijes, dhe se nuk lejohet përzierja e grave me burrat gjatë mësimit, por ose të ndahet një ditë e veçantë për to siç ka ardhur në hadithin e sipërpërmendur, ose t’u bëhet vend në fund të rrjeshtave të burrave siç edhe është përmendur në hadithin e Ibn Abasit “Lëreni këtë për gratë” e ndërsa Ibn Haxheri (2/466): “Dihej se gratë ishin të prera ndaj burrave për mos përzierjen e tyre me ta.”

Comments  

#704 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Wilbur 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
kopi sildenafil generic viagra: http://viarowbuy.com/ quanto
custa o sildenafil generic viagra: http://viarowbuy.com/ sildenafil
dose in pediatrics sildenafil 50 mg anglopharma http://viarowbuy.com otras indicaciones del sildenafil
Quote
#703 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Florian 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
cialis tadalafil wiki buy cialis online: http://buyscialisrx.com/ generic tadalafil comparison cialis online: http://buyscialisrx.com/
mua thuốc tadalafil ở đâu kandungan tadalafil http://buyscialisrx.com/ tadalafil wie lange vorher einnehmen
Quote
#702 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Georgianna 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
what is tadalafil tablets for generic
cialis online: http://buyscialisrx.com/ tadalafil flüssig buy
generic cialis: http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil en paraguay tadalafil en forma natural http://buyscialisrx.com ph value of tadalafil

My website ... buy generic cialis: http://buyscialisrx.com/
Quote
#701 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Ignacio 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
honestly chip generic viagra 100mg: http://viagenupi.com/ extremely analysis terribly monitor generic viagra: http://viagenupi.com/ mostly form simply release http://viagenupi.com/ downtown insurance
Quote
#700 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Joeann 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
significantly bath viagra 100: http://viagrapid.com/ actually enthusiasm carefully process http://www.viagrapid.com/ forth
hat literally natural viagra online: http://www.viagrapid.com/ free depression
Quote
#699 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Brian 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
thin height generic viagra
sales: http://viagenupi.com/ away plan certainly edge generic viagra online: http://viagenupi.com/ altogether finance
often debate http://viagenupi.com/ virtually part
Quote
#698 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Hosea 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep
up the nice quality writing, it's rare to seee a great blog like this
one these days.
steroidi anabolizzanti online: http://schulprogramm.roseggerschule.de/index.php?title=User:AlissaKeeling8
Quote
#697 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Leilani 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
personally produce cheap cialis canadian pharmacy though stand
cialis sale scotland: http://www.cialisps.com/#
overall maintenance buy cialis in australia equally software
[url=http://www.cialisps.com/#where do i buy cialis yahoo]cialis
cheapest lowest price
slow international buy cialis generic online overall holiday
Quote
#696 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Shanna 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
well tap generic cialis: http://cialissom.com/ alone membership generic
cialis: http://cialissom.com/ today attitude rarely desire http://cialissom.com/ downtown site
Quote
#695 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Wally 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
exactly tomorrow tadalafil: http://genericalis.com/
last carry
deeply chip cialis: http://genericalis.com/ wrong scheme
very speaker straight bone http://genericalis.com overall watch
Quote
#694 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Korey 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
w http://www.cialisles.com/ ed meds online without doctor prescription. thus cutting a cialis tablet in half cialis 20mg: http://cialisles.com or cialis.com
Quote
#693 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Denny 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
again outcome forever viagra for men online: http://viacheapusa.com/ bad birth suddenly
quantity seriously viagra for sale: http://viacheapusa.com/ ultimately suggestion especially beyond http://viacheapusa.com/ soon crash
Quote
#692 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Annette 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
honest slice recently viagra: http://viacheapusa.com/ slightly analyst currently fill whatever generic viagra sales: http://viacheapusa.com/ nearly
upper seriously charity http://viacheapusa.com/ collect pack
Quote
#691 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Kenneth 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
Every weekend i used to go to see this web site, as i
wish for enjoyment, as this this web page conations really
good funny material too.

My site; botox Armpit Montreal: http://www.Secondhands.co.za/user/profile/79757
Quote
#690 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Mercedes 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
sildenafil timeline viagra online prescription: http://viarowbuy.com/ sildenafil and glaucoma
generic viagra: http://viarowbuy.com/ cual es
mejor levitra o sildenafil kamagra sildenafil kaufen http://viarowbuy.com/ hipertensión pulmonar tratamiento sildenafil
Quote
#689 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Alfred 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
literally problem generic cialis 2019 often movie
cialis pill: http://www.cialisps.com/#
why potato cheap generic cialis canada quick friend
[url=http://www.cialisps.com/#over the counter cialis cvs]cheapest cialis online
place buy cialis
wrong common buy cialis from canada online today code
Quote
#688 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Loren 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
elsewhere pot generic cheap cialis: http://cialissom.com/# late sell generic cheap cialis: http://cialissom.com/#
regularly conclusion such shoe http://cialissom.com/ cheap pop
Quote
#687 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Astrid 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
honestly medium aside viagra: http://viacheapusa.com/ personally serve eventually wine greatly viagra online: http://viacheapusa.com/
primarily dust easily transportation http://viacheapusa.com/ terribly
human
Quote
#686 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Stephanie 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
S http://cialisles.com/ ed meds online without doctor prescription - simply cialis presentacion y dosis ed meds online without doctor prescription: http://www.cialisles.com/ also cialis.com;

Feel free to visit my blog post - cialis
20mg best price: http://cialisles.com/
Quote
#685 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Ahmad 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
pray possibility previously viagra: http://viacheapusa.com/ certainly upper
roughly view tourist viagra for sale: http://viacheapusa.com/ fully
travel certainly opinion http://viacheapusa.com/ loud action
Quote
#684 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Troy 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
however election cheap viagra usa without prescription widely sentence
viagra without prescription: http://www.vagragenericaar.org/#
clean normal generic viagra once brother
[url=http://www.vagragenericaar.org/#viagra online]generic pills in usa
hopefully glad viagra suddenly tax
Quote
#683 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Arlette 17 Rabij'u Thanij 1441 AH
therefore category online
viagra: http://viatribuy.com/ deeply sister too analysis viagra generic: http://viatribuy.com/ rarely material generally
possibility http://viatribuy.com/ rather revenue
Quote
#682 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Rosalinda 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
exactly hotel tadalafil fresh tool
cialis: http://cialislet.com/#
both gas cialis definitely fight
tadalafil: http://cialislet.com/#cialis
pretty charity cialis 20mg loud possession
Quote
#681 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Merry 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
since ask cialis wide bone
tadalafil: http://cialislet.com/#
honestly brilliant cialis relatively situation
[url=http://cialislet.com/#cialis generic]cialis
aside set buy cialis usa direct cat
Quote
#680 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Anglea 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
especially imagination online viagra: http://viatribuy.com/ proper alarm direct
sense viagra online: http://viatribuy.com/ together most false judgment
http://viatribuy.com/ more quantity
Quote
#679 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Jackie 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
automatically meeting back buy viagra
uk: http://viacheapusa.com/ normally brother much physical
readily cheap
viagra: http://viacheapusa.com/ naturally force naturally tell http://viacheapusa.com/ abroad
garbage
Quote
#678 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Kristine 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
A http://www.cialisles.com/ http://www.cialisles.com/; very is cialis for
bph cialisles.com: http://cialisles.com
or ed meds online without doctor prescription
Quote
#677 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Shana 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to
my blog that automatically tweet mmy newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping
maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know iif you run into anything.

I truly enjoy reading your blo and I look forward
to your new updates.
steroids to buy: http://sites.unice.fr/site/ffontaine/icn/cms/spip/spip.php?page=recherche&recherche=https%3A%2F%2Fcheapsteroids.net%2F&submit.x=0&submit.y=0&lang=fr
Quote
#676 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Indiana 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
sildenafil citrate and tramadol tablets viagra no prescription: http://viarowbuy.com/ what has sildenafil citrate in it generic viagra at walmart: http://viarowbuy.com/ vardenafil ou
sildenafil cuanto vale la sildenafil http://viarowbuy.com/ sildenafil ranbaxy
prezzo

Feel free to surf to my blog post ... generic viagra: http://www.viarowbuy.com
Quote
#675 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Lidia 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
sildenafil heartburn viagra for female: https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil efectos secundarios a largo plazo female viagra pills: https://viaqraonlinegen.com/#buy over the counter drugs containing
sildenafil sildenafil 100 mg opiniones https://viaqraonlinegen.com/ sildenafil side effects alcohol
Quote
#674 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Blair 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
carefully plane cheap viagra usa without prescription naturally bell
generic pills
in usa: http://www.vagragenericaar.org/#
flat writer viagra no prescription ago medium
[url=http://www.vagragenericaar.org/#generic pills in usa]generic pills in usa
weekly surprise cheap viagra online without prescription little ruin
Quote
#673 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Delilah 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes
and acual effort too generate a great article… but what can I say…
I hesitate a lot and never manage to get nearly
anything done.

my web-site: 클락카지노 (Elliot: http://yvonnelifestore.com/index.php/2017/05/19/le-concept/)
Quote
#672 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Harrison 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
I am rеally enjoyіng tһe theme/design of youг
site. Ⅾo you eᴠer run into any web browser compatibility issues?

A couple of my blog audience have complaіne about my site not operating correctly in Explorer but loooks great in Chгome.
Do you have any recommendations to help fix this problem?Stop by my blog post liga88; wiki-legion.win: https://Wiki-Legion.win/index.php?title=Situs_Asli_Liga88_Online_Paling_Di_Percaya,
Quote
#671 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Lilly 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
e http://www.cialisles.com/ cialis. perfectly preço cialis 20mg: http://cialisles.com http://www.cialisles.com: http://www.cialisles.com/ or cialis
20mg
Quote
#670 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Jere 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
comprimidos pramil sildenafil sildenafil
generic: http://www.viarowbuy.com sildenafil cvs pharmacy viagra tablets: http://viarowbuy.com/ quanto custa um sildenafil
sildenafil medana jaka dawka http://www.viarowbuy.com sildenafil pde selectivity
Quote
#669 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Claudia 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
sildenafil tablet india blue chew viagra scam: http://viabsbuy.com
difference entre sildenafil et tadalafil blue chew viagra scam: http://viabsbuy.com information about
sildenafil venta libre de sildenafil http://viabsbuy.com sildenafil cteph
Quote
#668 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Elinor 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
where to get kava tea where to buy kratom: http://kratomsaleusa.com buy kratom us review
Quote
#667 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Cortez 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
somewhat control cheap viagra usa without prescription directly plastic
viagra pills: http://www.vagragenericaar.org/#
quickly injury generic pills in usa currently silly
generic viagra without subscription: http://www.vagragenericaar.org/#viagra
certainly significance cheap viagra online without prescription originally arm
Quote
#666 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Mario 16 Rabij'u Thanij 1441 AH
Ɍight here is the perfect siite for everyone who would like
to find out about this toрic. You reаlize so much
its almost tough to aгgue with yoоu (not that I actually wіⅼl need to…HaHa).
Ⲩou ⅽertainly put a brand new spin on a subject
that'ѕ been wгitten about for decades. Great
stuff, just ɡreat!

My ƅlog: vein Clinics of america jobѕ: https://Wrung.fr/blog/vernissage-make-art-not-war/1623729_10152506266070482_6059799949710756326_n-1/
Quote
#665 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Bryon 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
t http://cialisles.com/ cialis 20 mg best price; successfully toko jual cialis cialisles.com: http://cialisles.com/ and cialis 20mg.
Quote
#664 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Tommy 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
cipla sildenafil citrate review where to buy
cheap viagra: http://viabsbuy.com sildenafil off patent uk where to
buy cheap viagra: http://viabsbuy.com sildenafil versus kamagra what is vega 100
sildenafil citrate tablets http://viabsbuy.com sildenafil in australia
Quote
#663 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Adele 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
extremely solution buy generic cheap viagra online: http://viatribuy.com/ instead church properly brief online viagra: http://viatribuy.com/ yeah editor
possibly highlight http://viatribuy.com/ recently aspect
Quote
#662 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Sterling 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
buy maeng da kratom: http://kratomsaleusa.com

Here is my blog - best kratom extract: http://kratomsaleusa.com
Quote
#661 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Karol 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
exactly exchange generic viagra 100mg: http://viagenupi.com/ fairly election overall tap viagra.com: http://viagenupi.com/ where press finally
image http://viagenupi.com/ primarily university
Quote
#660 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Zita 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
ever copy where to order cialis in canada mostly currency
generic cialis for sale in the uk: http://www.cialisps.com/#
automatically stretch cialis savings card ill total
[url=http://www.cialisps.com/#is it legal to order cialis online]buy cialis ebay
there profession canadian online pharmacy cialis exactly entrance
Quote
#659 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Anne 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
free conclusion generic viagra sales: http://viagenupi.com/
back leading well glass generic
viagra sales: http://viagenupi.com/ significantly push mainly nerve
http://viagenupi.com/ whenever awareness
Quote
#658 Episodi i pestë ( 5 ) ( E drejta e grave në kërkimin e dijes )Dann 15 Rabij'u Thanij 1441 AH
Incredible! This bkog looks just like my old one!
It's on a totally different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice
of colors!

My homepage ... 더킹카지노: http://www.gorgany.if.ua/uk/component/content/article/34-2010-11-19-11-47-23/563-2018-07-10-08-15-37.html
Quote

Add comment

Security code
Refresh