c Rreth Nesh d 

Faqja është hapur të dielën më 03.05.1428 H. I pranishëm në ceremoninë e saj ka qenë edhe si për marrësi I saj, Shkëlqesia e tij, Ministrii Çështjeve Islame, Vakëfëve, Thirrjes dhe Udhëzimit,Shejh Salih bin Abdul Aziz bin Muhamed bin Ibrahim Al-Sheikh,e qënë përmjet të cilit u bëe dh e inagurimi I Faqes.

c Ideja e Faqes d

Webfaqja nismën e saje ka nga kryeqyteti I Arabisë Saudite– Rijad, si rrjeti social botëror, specializuar për “Sunnetin Profetik”,I cili përfshin të gjitha burimet e “Sunnetit”,referencat e tij, dhe gjith çka që ka lidhje me historinë profetike dhe virtytet e Profetit tone Muhamed- Paqjadhebekimi I Allahut qofshin mbi të – duke shtuar këtu edhe shkencën e hadithitsi (terminologjinë e hadithit – njohjen e transmetuesve – verifikimi dhe pranimi I transmetuesve – nxjerrja e hadithit – studimi I zinxhirit transmetues) dhe të tjera,që I përkasin shkencës së hadithit.Ashtu sikur se Faqja, gjithashtu ofron Fetva dhe opinionne fetare, në të cilat përgjigjen një grup dijetarësh të specializuar, ndërkohë që Faqja është nën mbikëqyrjen e Shejhut të nderuar / Faleh bin Muhamed Al-Sughaj\'jr, Profesor në degën e “Sunetit Profetik dhe shkencave të tij” në Universitetin e Imam Muhamed bin Saud në Rijad.

 

c Metodologjia e Faqes d

1.  Faqja profilizohet në “Sunetin Profetik dhe shkencat dhe kulturën e tij” nga aspekti I të qënit një burim prej burimeve të legjislacionit Islam, po ashtu dhe biografia e Profetit Muhamed- Paqja dhe bekimi I Allahut qofshin mbitë –në aspektin e të qënit një model dhe shembullilartë- Paqja dhe bekimi qoftë mbitë - .

2.  Faqja nuk është personale, por një pjesmarrje lehtësuese për çdo kërkues dije, I cili mund të jape kontributin dhe njohuritë e tij,në dritën e kornizës shkencore dhe letra retë Faqes.Kështu që Faqja, ashtu siç mire prêt të gjith ë kërkuesit e dijes gjith ashtu mire prêt të gjith ai de të konstruktive apo propozimet e dobishme.

3.  Historiku I Faqes është në drejtimin dhe tezat e platforms së Ehli Sunneh uel Xhemeah (Ndjekës vetë Sunnetit dhe xhemmatit): Metodikës së Pejgamberit- Paqja dhe bekimi I Allahut qofshin mbi të –, Khalifëve (zëvendësuesve) të tij të llogjikshëm, shokët e tij të nderuar– Allahu qoftë I kënaqur prej tyre –dhe Imamëve të Islamit– Allahu I Lartësuar I mëshiroftë- .

4.  Faqja konfirmon, se prej misionit të saj,nuk është prezantimi i personaliteteve, organeve, institucioneve apo qeverive, e të tjera si këto. Ajo është vetëm Faqe shkencore, e cila është në dobitë muslimanit,në mënyrë që të përfitojë në mësimin e fesësë tij dhe metodikëssë Profetit- Paqja dhe bekimii Allahut qoft ë mbi të –nga çdo vend ibotës-.

5.  Faqja e mirë pre tçdo ndihmë materiale, morale, nxitëse apo kritikë konstruktive, e cila ka për synimqëme tët’isjellë dobi Islamit dhe muslimanëve.

6.  Faqja i mbrontë drejtat e saj, nga botimi i asaj që nuk lejohet që të botohet, duke i ulutur plotësisht çdo pjesë marrësinëtë.

c Synimet e Faqes d

1-  Informimi I njerëzve,rreth burimit të dytë prej burimeve të fesë së tyre e I cili është Suneti Profetik.

2-  Informimi rreth botimeve të Islamit që e kanë përfshirë këtë Sunnet.

3-  Përhapja e biografisë së Pejgamberit – Paqja dhe bekimi I Allahut qofshin mbi të –dhe informimi mbi virtytet, moralin, mirësjelljen dhe marrëdhënien e tij,në mënyrë që jet ë një referim për muslimanët në jetën e tyre.

4-  Përafrimi iSunnetit me të gjitha format e tij,si në fjalë, në vepra dhe në pohime, tek njerëzit, duke e thjeshtësuar punimin me to dhe praktikimin e tyre, në realitetin e jetës së tyre.

5-  Mbrojtja e Sunnetit Profetik ndërkohë që Sunneti që nga koha e Sahabëve– Allahu qoftë I kënaqur prej tyre –e deri sot, është përballur me sulmet ë ndryshme.

6-  Vënia në dijeni e njerëzve në lidhje me rrezikshmërinë e mbështetjes në hadithet e trilluara dhe të dobëta.

7-  Të ndihmuarit e studiues venë kryerjen e konsultimeve shkencore në të gjitha shkencate Sunnetit Profetik në përmjet rrugëve më të lehta dhe më të shkurtra dhe me numrin më të madh të mundshëm të kërkuesve të dijes, studiuesve në të gjitha vendet e botës.

8-  Sjellja e një reference të besueshme në rrjetin social botëror, nga studiues dhe dijetarë të besueshëm dhe të njohur për sigurinë e Akides (besimit-bindjes) së tyre dhe qartësinë e metodës.

 

 

Comments  

#7 Rreth Faqes - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijJoy 13 Ramadan 1440 AH
I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts
in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled
upon this website. Reading this information So i'm satisfied to show
that I've a very good uncanny feeling I discovered exactly what
I needed. I most indubitably will make sure to do not disregard this web site and give it a
glance on a relentless basis.

Also visit my site slot online: http://electricride.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=slot1234.net
Quote
#6 Rreth Faqes - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijDotty 29 Safar 1440 AH
We wish to thank you yet again for the wonderful ideas you gave Jeremy when preparing her own post-graduate research as well as,
most importantly, with regard to providing all of the ideas in one blog post.
In case we had been aware of your web-site a year
ago, we will have been saved the nonessential measures we were having to take.
Thank you very much.

my web-site :: 666.porn foot fetish: http://666.porn
Quote
#5 Rreth Faqes - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijSalina 27 Safar 1440 AH
It's going to be finish of mine day, but before end I am reading this
impressive piece of writing to improve my knowledge.

My website - Juvinex Cream (Dann: https://medium.com/merrytaylor889/juvinex-cream-60cdc7faf431)
Quote
#4 best hostingprofile5161 21 Safar 1440 AH
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://www.pupasch-braunschweig.de/gallerie/albums/userpics/10920/best-website-hosting-12283.jpg
Quote
#3 Rreth Faqes - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijSheri 14 Safar 1440 AH
I see you don't monetize your website, don't waste your traffic,
you can earn extra cash every month. You can use the best adsense alternative for
any type of website (they approve all websites), for more details simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Here is my web-site :: BestRuben: https://FollowSophia.blogspot.se
Quote
#2 Rreth Faqes - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijAshton 29 Rexheb 1439 AH
Howdy, I do believe your blog might be having
web browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it
looks fine however when opening in IE, it's
got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!

Aside from that, great blog!

Here is my blog post :: hamilton watches: https://www.watchesolution.com/
Quote
#1 Rreth Faqes - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijThành Quang 14 Muharram 1439 AH
It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it's time to be
happy. I have learn this publish and if I could I want to counsel you some fascinating things or advice.
Maybe you can write subsequent articles referring to this article.
I desire to learn even more things about it!

Click vào đây để tìm hiểu thêm goo.gl ::
recipe (Hsu: https://goo.gl/ZQiK2C)
Quote

Add comment

Security code
Refresh