Me Emrin e Allahut,tëGjithmëshirshmit, Mëshirëplotit.

 

Biografia

Emri:

Faleh bin Muhamed bin Falehes-Sagajir.

Lindur:

NëArabinëSaudite – KrahinaZulfinërajone Rijadit, nëvitin 1376 H.

PrejShejhëve (dijetarëve) tëtij:

1.  ShejhAbdurrazzak Afifi– Allahu e mëshiroftë -.

2.  Shejh Abdullah bin Xhibrijn– Allahu e mëshiroftë -.

3.  Shejh Saleh el-Etram– Allahu e mëshiroftë -.

4.  Shejh Saleh el-Feuzan– Allahu e ruajtë–.

5.  Shejh Abdullah er-Rukban- Allahu e ruajtë -.

6.  Shejh Hassan binMeni’a– Allahu e mëshiroftë–.

7.  Shejh Abdul Karim el-Lahim– Allahu e ruajtë -.

8.  Shejh Ahmed Mensur– Allahu e ruajtë -.

Kualifikimi:

- Masternë“SunetinProfetikdheShkencat e tij”nëvitin1402 H - 1982.

- Doktoraturënë“SunetinProfetikdheShkencat e tij” 1405 H - 1985.

Gradashkencore :
ProfesornëSunnetdheshkencate tijqëngaviti 1414 H.

Punimi I Doktoraturës:
 ( Musnedi I Ebi jaela el-Mawsilij- nga fillimi e deri në fund të Musnedit të Ebu Se\'id el-Khudrijt ). Verifikim dhe studim.

Tezae Masterit:
( Libri “el-Gam\'maz ala el-Lam\'maz” nëhadithet e njohura të Shejh Nurudijn es-Semhudij). Verifikim dhe studim.

Pozita e tanishme:

Anëtar i Këshillittë “Shuras-Konsultimit”.

Arritjete mëhershmefunksionale:

- Zëv.Dekan nëFakultetin e BazaveTeologjike,në Riad 1406 -1409 H.

- Dekan në Fakultetit  e  Bazave Teologjike, në Riad 1409-1415 H.

Konferencatdheseminaret:

Ka marrë pjesë në shumë konferenca dhe seminare brenda dhe jashtë Mbretërisë së Arabisë Saudisë, duke përfshirë:

1-  Seminar “Kujdesi i Mbretërisë së Arabisë Saudite ndaj Sunetit profetik dhe biografisë profetike” realizuar nga Ministria e Çështjeve Islame në Medinen e Ndritshme,në vitin1425 H.

2-  Konferencë“Anti-terrorizmi” realizuar dhe mbajtur nga Universiteti Islamik “el-Imam Muhamed bin Saud”,në Rijad në 1425 H.

3-  Simpozium“Mbijetën e Shejh Abdul Aziz bin Baz – Allahu e mëshiroftë–mbajtur në Universitetin “el-Melik Khalid - Zoti e mëshiroftë- ”,në Abha në vitin1422 H.

4-  Dialogu I pestë kombëtar në vitin1426 H. Mbajtur nëAbha.

Mbikëqyrja, de batimi dhe vlerësimi I hulumtimeve:

1)  Ka mbikqyrur dhe debatuar një numër të konsiderueshëm punimesh shkencore e studimore në fushën e doktoraturës dhe masterit, duke I tej kaluar më shumë se gjashtëdhjetë punime studimore,ndërmjet mbikëqyrjes dhe debatimit në për universitete të ndryshme në Mbretërinë e Arabisë Saudite, dhe fakultetete vajzave.

2)  Vlerësuesi kërkimeve shkencore në universitete të ndryshme të Mbretërisë së Arabisë Saudite dhe të disa shteteve të Gjiritsidh e atyre arabe, po ashtu edhe të revistave prestigjoze, konferencave e tj.

Literatura shkencore:

Është e shumtë.Ka kaluar më tepër se pesëdhjetë autorë, përveç punimeve të masterit dhe doktoraturës, duke përfshirë:

1.  “et-Tergijbfijed-Dua”- (Inkurajimi në lutje)  I Abdul\'ghanij el-Makedisij el-Hanbelij- Allahu e mëshiroftë–verifikim dhe studim.

2.  Libri “ed-Dijat fij Sher’ijah el-Islamije ue tetbijkatuha fij el\'Memlekeh el\'Arabijeh es\'Saudije”- ((Shpagimet (e gjakut) në Sheriatin Islam dhe praktikimi I tyre në Mbretërinë e Arabisë Saudite)).

3.  Prej librit “Fik’hu es\'Sunneh”- ((Jurisprudenca e Sunnetit)) (dy vëllime).

4.  “Durus fij el\'hukuk el-Uaxhibeh ala el-Muslim”-((Mësime mbi të drejtat obligative ndaj muslimanit )).

5.  “Es’iletu en-Nisa li’Nebij – Sal\'la llahu alejhi uesel\'lem”-((Pyetjet e grave ndaj Profetit- Paqjadhebekimiiallahutqofshinmbitë -. ))

6.  “Hedju en-Nebij– Salallahualejhiueselem- fij Ramadan”–((Udhëzimi I Profetit - PaqjadhebekimiiAllahutqofshinmbitë –në Ramazan)).

7.  “Ma’alimet-et\'teuhid fil el\'Haxh”- ((Treguesit e Teuhidit në Haxh)).

8.  Kawaid menhexhijeh fij talebil-ilm”- ((Rregullat e metodologjisë në kërkimin e dijes)).

9.  Kawaid menhexhijeh fij da’wetiile Allah”- ((Rregullat e metodologjisë së thirrjes për tek Allahu)).

10.  Kawaid menhexhijeh fij fehm es-Sunneh uel-ameli biha”- ((Rregullat e metodologjisë në kuptimin e Sunnetit dhe punës me të.))

11.  Kawaid menhexhijeh fij terbijeh en-Nebewijeh”- ((Rregullat e metodologjisë në edukimin profetik.))

12.   “Hajat es\'Suada’a”-((Jeta e të lumturve)): një studim psikologjik I përfituar nga Kurani dhe Sun\'neti.

13.   “el-Ie\'lam fil-muftirat”-((njohuri  rreth çeljen e Iftarit)).

14.   “Min fik’h el-Haxh, hikem ue ahkam”-((Prejjurisprudencës së Haxhit,urtësi dhe dispozita)).

Studimet (kërkimet) e shumta shkencore, prejtyre:

1-  Studimi “el-Islam ue Semehatuhu”-((Islami dhe Eminenca e tij).

2-  Studimi “Uekafet me’a el\'musteshrikijn ue meukifuhum min es-Sunneti Nebewijeh”-((Qëndrime ndaj orientalistëve dhe qëndrimi i tyre ndaj Sunetit e profetik)).

3-  Studim “Menhexh Semehatu Shejh el-Imam Abdulaziz bin Baz –rahimehullah-fij teamul mea ueuletul-Emr”- ((Metodë Shkëlqesisë Shejh el-Imam Abdulaziz bin Baz- Allahu e mëshiroftë –në marrëdhënien me qeveritarët)).

4-  Studim “Fik’h et-Teamul me’alKhilaf uel-Mukhalif”-((Jurisprudencae marrëdhënies me mosmarrëveshjen dhe kundërshtarët)).

5-  “el-Mer’etu fij hajat en-Nebij–Salallahualejhiueselem- ”- (( Gruaja në jetën e Pejgamberit- PaqjadhebekimiiAllahutqofshinmbitë -)).

Dhe shumëtë tjera përveç këtyre.

Pjesmarrjet mediatike:
Pjesëmarrës aktiv në shumë prej mediave vizive, auditive dhe të shtypura. Gjithashtu ka prezantuar në njënumër të madh programesh në Radio-Rijad, Radio-Kur’an el-Kerijm dheTelevizionin “es-Saudija”, “Kanat el-Euel” dhe të tjerë.

 

Adresa elektronike E-mail:Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.

Comments  

#599 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijShayna 28 Xhumadel-Euel 1441 AH
Greetings I am so grateful I found your weblog, I really
found you by accident, while I was looking on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just
like to say thank you for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
don't have time fun things to do in the
sims 4: https://www.liveinternet.ru/users/kusk_christoffersen/post465533398 go through it all at the minute but I have book-marked it
and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal
more, Please do keep up the awesome work.
Quote
#598 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijLila 28 Xhumadel-Euel 1441 AH
It's truly very complex in this busy life to listen news on TV, thus I only use world wide web for that purpose, and get
the hottest news.

My homepage - latin dating apps (Sienna: https://www.inoreader.com/bundle/0014cd63fcc6)
Quote
#597 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijGrady 28 Xhumadel-Euel 1441 AH
Really no matter if someone doesn't know afterward its up to
other users that they will help, so here it occurs.


Here is my webpage - lesbian anal fun: http://www.mickartvideo.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1189394
Quote
#596 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijCeleste 28 Xhumadel-Euel 1441 AH
We're a group of volunteers and opening a new amolatina (Gustavo: https://sites.google.com/view/amolatina-review) scheme in our community.
Your site offered us with helpful information to work on.
You've done an impressive job and our entire neighborhood will be grateful to you.
Quote
#595 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijGregory 28 Xhumadel-Euel 1441 AH
I'm curious to find out what blog platform you have been working with?
I'm experiencing some minor security issues with my latest blog and I'd like to find something more
safeguarded. Do you have any suggestions?

Also visit my webpage - fun quizzes for
couples: https://www.ckm.pl/profil,67736.html
Quote
#594 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijKay 27 Xhumadel-Euel 1441 AH
I do not know whether it's just me or if perhaps everyone else encountering problems with your website.
It looks like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else
please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
This could be a problem with my internet browser because I've had this happen previously.
Thank you

My web page fun games multiplayer: http://www.knitomancy.net/index.php?title=User:LoraMcGovern0
Quote
#593 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijMerry 27 Xhumadel-Euel 1441 AH
excellent issues altogether, you just won a brand new reader.
What may you recommend about your put up that you made some days ago?
Any positive?

Here is my web site ... Exodus Kodi (Aurora: https://pcsolution.tumblr.com/post/189754580692/is-exodus-kodi-legal-and-safe-to-use)
Quote
#592 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijWilda 27 Xhumadel-Euel 1441 AH
It's wonderful that you are getting ideas
from this paragraph as well as from our dialogue made at this place.Also visit my web-site - Dog
Clothes: https://www.cuddlespetstore.com/
Quote
#591 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijBryan 25 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hello! I could have sworn I've been fun ways to learn multiplication: http://forum.mamotoja.pl/forum/member.php?u=307577 this
blog before but after browsing through some of
the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!
Quote
#590 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijCrystal 25 Xhumadel-Euel 1441 AH
Right here is the right website for everyone who wishes to understand this topic.
You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally
would want to…HaHa). You certainly put a fresh
spin on a subject that has been discussed for a
long time. Great stuff, just excellent!

Have a look at my web page :: fun office party games (Jacinto: http://naszetatuaze.pl/profil/kokon/)
Quote
#589 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijMelvin 25 Xhumadel-Euel 1441 AH
I wanted fun questions to ask your significant other: https://yogicentral.science/wiki/Who_To_Ask_Concerning_Your_Scenery_Problems thank you for this good read!!
I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you book marked to check out new things you post…
Quote
#588 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijEusebia 24 Xhumadel-Euel 1441 AH
As the admin of this web page is working, no
hesitation very rapidly it will be renowned, due to its quality contents.


Look at my blog post - disney sing along
songs disneyland fun: http://www.sicipiscine.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1795
Quote
#587 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijLayla 24 Xhumadel-Euel 1441 AH
My brother suggested I might like this blog.
He was totally right. This post truly made my day. easton corbin lovin you is fun: http://soru.ogrenciyiz.net/index.php?qa=user&qa_1=fosterharding9 cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
Quote
#586 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijRenato 24 Xhumadel-Euel 1441 AH
It's an amazing article in support of all the internet visitors; they will get advantage from it I am sure.


Also visit my blog post :: fun birthday party places, Jerry: https://boyd76sampson.werite.net/post/2020/01/18/Want-Speedy-Use-Of-Fantastic-Tips-On-Earning-Money-Online-Read-This!,
Quote
#585 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijEmil 23 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hello, I check your blog regularly. Your humoristic style is witty, keep doing what you're doing!


Here is my page: fun activities in tampa: https://globalmontage.dk/laser-operatoer-soeges-til-nye-fiberlaser/p1530-i%C2%B2-e/
Quote
#584 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijKurtis 23 Xhumadel-Euel 1441 AH
I read this post fully regarding the difference of
latest and preceding technologies, it's amazing article.


Here is my web page - http://www.mspy.es/en/faq/mspy-for-computers/: http://www.mspy.es/en/faq/mspy-for-computers/
Quote
#583 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijKarolyn 23 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hello, I enjoy reading through your article post.
I wanted to write a little comment to support you.


my page: payday loan: http://paydayloansbtnp.com/
Quote
#582 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijCarla 23 Xhumadel-Euel 1441 AH
It's appropriate time to make some plans for the future and
it's time to be happy. I have read this post and if I could I wish to
suggest you few interesting things or tips.
Perhaps you can write next articles referring to this
article. I wish to read even more things about it!

my homepage shopping mall: https://mall-for-all.com/_index.php
Quote
#581 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijMuriel 23 Xhumadel-Euel 1441 AH
Good day! Would you mind if I share sell your house fast [Geri: http://we-buy-houses-new-orleans.com/] blog with my twitter group?

There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thank you
Quote
#580 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijLucille 22 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hello my friend! I wish to say that this post is amazing, nice written and include approximately all significant infos.
I'd like to look extra posts like this .

my page - family fun rv: https://pastebin.com/u/dotsonkure4
Quote
#579 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijMathias 22 Xhumadel-Euel 1441 AH
It's remarkable designed for me to have a website, which is beneficial in favor of my knowledge.

thanks admin

Take a look at my webpage - blue springs fall fun fest: https://cameradb.review/wiki/Should_Have_Xbox_Addons_For_The_Gaming_system
Quote
#578 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijAntwan 21 Xhumadel-Euel 1441 AH
WOW just what I was looking for. Came here by searching for
wally stock

Review my web-site - fun purses: https://altomteknik.dk/indhold/maskinfabrikker/laserskaering/
Quote
#577 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijDavid 21 Xhumadel-Euel 1441 AH
I wanted to thank you for this great read!!

I absolutely enjoyed every bit of it. I've got you bookmarked
to look at new things you post…

Look at my page :: Частотники митсубиси а700: https://deltadrive.ru/chastotniki-mitsubisi-a700/
Quote
#576 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijMarcelino 21 Xhumadel-Euel 1441 AH
Its like you learn my thoughts! You seem to grasp
so much about this, such as you wrote the e-book in it or something.

I feel that you just could do with a few p.c. to pressure the
message home a little bit, but instead of that, this is great blog.
A great read. I'll certainly be back.

Feel free to surf to my site :: scr888 kiss login: http://crearcultura.com/libro/index.php
Quote
#575 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijMilo 20 Xhumadel-Euel 1441 AH
Films for 'Saturday Night Fever' helped to popularise disco
music and its fashions. It takes eight months to have a Winger record, and I
do all the job. It will be the same bands anyways.

Here is my blog post ... progressive games partners llc: http://invasion.tap4fun.com/forum/member.php?u=1146986-CeliaGibbes
Quote
#574 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijTara 20 Xhumadel-Euel 1441 AH
I believe this is one of the most significant
info for me. And i am glad studying your
article. However wanna remark on few common things, The web site style is perfect, the articles is in point of fact nice : D.

Just right activity, cheers

Here is my web page :: newkerala recipes: https://www.newkerala.com
Quote
#573 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijLeonel 20 Xhumadel-Euel 1441 AH
There is certainly a lot to find out about this topic.
I really like all the points you've made.

Here is my blog :: ntaifitness gym equipment: https://www.fitness-china.com
Quote
#572 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijBirgit 18 Xhumadel-Euel 1441 AH
With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of
completely unique content I've either created myself or outsourced but it
appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization.
Do you know any solutions to help protect against content from
being ripped off? I'd truly appreciate it.

Visit my homepage binary options signals: https://teletype.in/%40binary-blogger
Quote
#571 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijDel 18 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hey would you mind letting me know which web host you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 completely different
internet browsers and I must say this blog loads a lot
quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price?

Thanks, I appreciate it!

My web blog ... piratepins.com: https://piratepins.com/
Quote
#570 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijKian 18 Xhumadel-Euel 1441 AH
Online slot games have maxe history by being the most played casino games of all.
Many oof them in addition provide a selection of bonus features and progressive
jackpots. Think about it; is nnot thgis the option?

my web blog; 918kiss agent kiosk: http://www.huaren.sg/space-uid-1041047.html
Quote
#569 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijSuzanne 15 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm nnot sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in ttwo different browsers and both show the same outcome.


Here is my web-site ... https://www.podomatic.com/podcasts/topinternatac2: https://www.podomatic.com/podcasts/topinternatac2
Quote
#568 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijMaurine 14 Xhumadel-Euel 1441 AH
I every time used to read paragraph in news papers but now as I am
a user of net therefore from now I am using net for articles or reviews,
thanks to web.

Also visit my blog post - fun bus games: https://www.openlearning.com/u/quinn58richard/blog/NeedToMakeMoneyOnTheInternetHaveALookAtThis/
Quote
#567 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijRod 14 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hi there! Do you know if they make any plugins
to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?


Feel free to visit my web-site - fun games for, Carson: https://diigo.com/0ggnh8,
Quote
#566 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijTrudi 14 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hello, for all time i used to check website posts here
in the early hours in the morning, since i enjoy to learn more
and more.

Check out my web page blue springs fall fun fest: http://lunde81wilhelmsen.bravesites.com/entries/general/%EF%BB%BFlocal-digital-marketing-doesn%E2%80%99t-have-to-be-expensive
Quote
#565 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijCecile 14 Xhumadel-Euel 1441 AH
Hey very cool blog!! Man .. Beautiful .. Superb ..

I will bookmark your site and take the feeds also?

I am glad to seek out numerous helpful info here within the put up,
we need develop more techniques on this regard, thanks for
sharing. . . . . .

My blog post: fun hair: http://www.sigsaueruruguay.com/
Quote
#564 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijJohnny 14 Xhumadel-Euel 1441 AH
I have read so many articles or reviews
concerning the blogger lovers but this post is genuinely a nice article, keep it up.Look into my site; st patrick
fun facts: https://forum.pcformat.pl/arurervo71-u
Quote
#563 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijFranchesca 14 Xhumadel-Euel 1441 AH
My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
This put up actually made my day. You cann't imagine just how so much time I had
spent for this information! Thanks!

my blog post music in motion family fun center: http://klub.nf.pl/fk/W2774YZ3D0
Quote
#562 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijBerenice 14 Xhumadel-Euel 1441 AH
I don't know whether it's just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your website.
It looks like some of the text on your posts are
running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is
happening to them too? This may be a issue with my browser because I've had
this happen before. Kudos

my homepage: fun soccer drills (Brian: http://jevois.org/qa/index.php?qa=user&qa_1=stephens74cherry)
Quote
#561 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijRosita 13 Xhumadel-Euel 1441 AH
Wow! After all I got a website from where I can really get helpful data concerning my
study and knowledge.

Here is my web blog fun babysitting
ideas: http://tornstrom.net/blog/view/280919/would-you-like-to-break-into-the-web-layout-business-attempt-these-concepts
Quote
#560 CV personale - Webfaqja " Sunneti profetik" dhe shkencat e tijNeville 13 Xhumadel-Euel 1441 AH
Quality articles oor reviews iis the secret to interest the visitors too visit thee web site,
that's what this web site is providing.

My site; chat roulette: http://Www.Ploog.ru/index.php/component/k2/author/86811
Quote

Add comment

Security code
Refresh